Важливим етапом відновлення після COVID-19 є реабілітаційний процес. Саме реабілітація допоможе пацієнту швидше відновити свої фізичні можливості та стабілізувати психічне здоров’я.
Основним механізмом передачі вірусу SARS-CoV-2, який викликає короновірусні інфекцію, є повітряно-крапельний, тобто вірус швидко поширюється серед населення. Також існують дві форми перебігу COVID-19: безсимптомна і симптоматична. Пацієнти, які мають важкі симптоми хвороби, завжди будуть мати потребу в поетапному відновленні. Отже, важливо створити комплексний підхід, тому реабілітація включає в себе як і фізичні методи, так і підтримку психічного здоров’я.
Хто потребує тривалої реабілітації після COVID-19?
По-перше, це люди з важким перебігом короновірусні хвороби, яка тривала від 3 тижнів до декількох місяців. Наступний період та подальші ускладнення мають медичний термін – «постковідний синдром». Він включає в себе різні симптоми, наприклад:
• ураження легень;
• запалення в серці, такі як міокардит і перикардит;
• когнітивні порушення, які впливають на пам’ять і концентрацію уваги;
• болі в м’язах і суглобах;
• хронічна втома.
Види реабілітації після COVID-19
Далі розглянемо види реабілітації, які допоможуть швидше подолати постковідний синдром і легше адаптуватись до буденного життя. Фізична реабілітація сприяє відновленню роботи м’язів, поліпшенню кровообігу і зменшенню ймовірності психічних розладів у зв’язку з тимчасовим обмеженням у пересуванні. Фізіотерапевти допомагають пацієнтам виконувати пасивні рухи в суглобах, змінювати положення в ліжку, відновлювати ходьбу та інші вправи. Важливо зазначити, що пацієнти стикаються зі слабкістю після фізичного навантаження, тому важливо знайти підхід до кожного хворого та враховувати будь-яку зміну його стану.
Легенева реабілітація також покращує силу і витривалість дихальних м’язів, сприяє зменшенню задишки і збільшенню ємності легень. Існує ряд вправ, які допоможуть контролювати ритм дихання, зміцнять дихальні м’язи та посприяють правильному відходженню мокротиння з бронхів.
Перенесений COVID-19 впливає на нервову систему, тому часто це призводить до когнітивних порушень мозку. Пацієнти відзначають зниження пам’яті, проблеми з концентрацією уваги та різку зміну настрою. Тому когнітивно-реабілітаційна терапія створена для того, щоб впоратись з такими змінами і привести розумову роботу мозку в норму. Різні вправи для пам’яті та логічні завдання допоможуть людям з постковідним синдромом швидше відновити їх когнітивні функції.
Відновлення психічного здоров’я
Душевні переживання, які пов’язані з важкою хворобою, можуть вплинути на психічне здоров’я пацієнта декількома способами. Деякі люди, переживши COVID-19, отримують психічну травму, яка є реакцією на сильний стрес. Далі це може перейти в депресивний стан або посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), який викликає підвищену збудливість, неспокійний сон та ночні кошмари. Найчастіше ПТСР спостерігається у пацієнтів, які перебували в реанімації. За даними Національного інституту психічного здоров’я, у пацієнтів з хронічними хворобами після COVID-19 частіше виникає депресія. Тільки досвідчений психіатр або психолог, під час онлайн терапії або особисто, допоможе підібрати ефективні методи лікування при психічних розладах. Також існують групи підтримки для людей, які подолали COVID-19.
Усі перераховані вище методи в даній статті будуть ефективно взаємодіяти в комплексі до повного одужання після короновірусні хвороби, адже так важливо відновити роботу всіх систем організму, щоб людина знову повернулась до звичного ритму життя і дихала на повні груди.