10 фактів про діабет, які Ви маєте знати

6.8.2022 0

Одразу факт. Кожна 10 людина у світі хвора на діабет. Це і діти, і дорослі, люди з надмірною вагою та зовсім худі. То що ж це за хвороба та як від неї вберегтися? 10 фактів, що пояснять вам що до чого:

  • 1. Перший чи другий тип?Існує величезна різниця між цими двома типами діабету.т І ви повинні їх знати. 1 тип – це аутоімунне захворювання. При ньому підшлункова залоза не виробляє власний інсулін, або виробляє в дуже малій кількості. Тому пацієнту потрібно вводити його на постійній основі. Впродовж всього життя. Зазвичай 1 тип діабету з`являється у дітей та підлітків. 2 тип – під ризиком опиняються дорослі люди та діти/підлітки, що мають генетичну схильність до хвороби. Діабет 2 типу може бути викликаний не тільки зайвою вагою, але й сильним стресом. При цьому стані організм продовжує виробляти інсулін, але для підтримання здорового рівня цукру в крові необхідно слідувати суворій дієті та приймати сахаропонижуючі препарати. Часто діабетикам 2 типу назначають інсулінотерапію.
  • 2. 2 тип діабету можна попередити. Для цього необхідно правильно харчуватися та вести активний спосіб життя. Навіть якщо ваші родичи хворіли на діабет, ви можете його уникнути.
  • 3. Так, люди з діабетом можуть їсти солодке. Це найбільший міф. По-перше – діабет не з`являється через надмірне споживання цукру. По-друге, як і всім людям, діабетикам необхідно отримувати вуглеводи. Чи то з солодкого, чи з хліба та пасти. Єдине – цукор, мед, солодощі – вони швидко підвищують рівень цукру в крові, тому їх споживання має бути обмеженим. Щоб попередити коливання рівня цукру, що шкодить судинам та агальному самопочуттю.
  • 4. Кожен тип діабету серйозний.Ускладнення однакові для обох типів: втрата зору, ниркова недостатність, ампутація кінцівок, сексуальна дисфункція, та інші ускладнення, що можуть бути пов`язані з порушенням циркулювання крові по пошкодженим судинам.
  • 5. Діабет – перша причина втрати зору. Одне з найпоширеніших ускладнень діабету, що може призвести до повної або часткової втрати зору. Тому людям з діабетом наполегливо радиться відвідувати офтальмолога як мінімум двічі на рік.
  • 6. Контроль діабету – життєва задача №1. Діабет – хронічне захворювання. Воно невиліковне. Його треба сприймати як спосіб життя. Для цього необхідно дуже ретельно слідкувати за своїм здоров`ям. Постійно перевіряти рівень цукру в крові (рекомендована кількість заміру крові – 5 разів/день), вести активний спосіб життя, праивльно харчуватися, менше нервувати.
  • 7. Інсулін не можна “не колоти”. Інсулін існує сьогодні лише в рідкій формі. Немає пігулок. Тільки ін`єкції за допомогою шприців, шприц-ручок або інсулінових помп. Наразі тестується інсулін, що можна вдихати, як ліки для людей з астмою. Але до затвердження такого способу введення інсуліну ще дуже довго.
  • 8. Само не зникне. Якщо людині з діабетом припинити вводити інсулін, вона впаде в стан кетоацидозу. Іншими словами, кома – викликана надмірним рівнем цукру в крові (гіперглікемія). Та навпаки. Якщо людина з діабетом вчасно не отримає вуглеводи, рівень цукру впаде до критичної позначки та викликає гіпоглікемію. Стан, що супроводжується втратою свідомості. В такому випадку людині необхідно терміново дати щось солодке: фруктовий сік, цукор, цукерку.
  • 9. Високий цукор – це ще не діабет. Якщо при замірі цукру (якій необхідно проводити мінімум 1 раз на рік) у Вас виявлено його підвищення (вище 7 ммоль/л) – це ще не означає, що у вас діабет. Для того, щоб перевірити точно, необхідно здати аналіз на глікований гемоглобін. Це аналіз крові, що показує середній показник рівня цукру в кровіза останні 3 місяці.
  • 10. Людям з діабетом не потрібна спеціальна “діабетична їжа”. Такі продукти загалом не потрібні та не рекомендовані лікарями. Це можуть бути солодощі на цукрозамінниках, наприклад. Та їх споживання може навіть більше нашкодити, ніж звичайне солодке. Єдине, що потрібно людині з діабетом – здорова їжа: овочі, риба, дієтичне “правильне” м`ясо: індичка, кролик, курка.