Дитяче ожиріння є найпоширенішим розладом харчування серед дітей і підлітків.
“Дитяче ожиріння спричиняє резистентність до інсуліну та діабет 2 типу , гіпертензію , гіперліпідемію, захворювання печінки та нирок, а також репродуктивну дисфункцію. Цей стан також підвищує ризик розвитку ожиріння у дорослому віці та серцево-судинних захворювань” – говорить лікар педіат вищої категорії Дмитруш Марія Романівна.
Ожиріння у дітей є складним захворюванням. Останніми роками його поширеність настільки зросла, що багато хто вважає його серйозною проблемою для здоров’я розвиненого світу. Національне дослідження здоров’я та харчування (NHANES) показує, що поширеність ожиріння зростає в усіх вікових групах дітей, обох статей, а також у різних етнічних і расових групах. Вважається, що багато факторів, включаючи генетику, навколишнє середовище, метаболізм, спосіб життя та харчові звички, відіграють роль у розвитку ожиріння. Однак більше 90% випадків є ідіопатичними; менше 10% пов’язані з гормональними або генетичними причинами.
“Деякі дослідники використовували терміни надмірна вага, ожиріння та патологічне ожиріння для позначення дітей та підлітків, чия вага перевищує очікувану для зросту на 20%, 50% та 80-100% відповідно. Індекс маси тіла (ІМТ) постійно не використовувався та не підтверджувався у дітей молодше 2 років. Оскільки вага змінюється безперервно, а не ступінчасто, використання цих довільних критеріїв є проблематичним і може ввести в оману. Тим не менш, діти та підлітки, які відповідно до опублікованих критеріїв визначаються як люди з надмірною вагою або ожирінням, з високою ймовірністю збережуть цей важкий статус у дорослому віці” – розповідає Марія Романівна.
Фактори збільшення ваги
Незважаючи на спостереження щодо етіологічної ролі генетичних і гормональних розладів, ці фактори самі по собі не пояснюють збільшення надлишкової ваги, що спостерігається у більшості пацієнтів із ожирінням, яких направляють до лікарів для обстеження та лікування. Незважаючи на те, що більшість дітей із надмірною вагою мають сімейну форму ожиріння, з 1 або 2 батьками, які страждають ожирінням, надмірне збільшення ваги у дітей із ожирінням явно залежить як від генетичних факторів, так і від факторів навколишнього середовища. Кореляції між звичками батьків і дітей, ймовірно, відображають, принаймні частково, сімейні моделі споживання їжі, фізичних вправ і вибору видів дозвілля (включаючи кількість перегляду телевізора), а також сімейні та культурні моделі вибору їжі. Тим не менш, дані досліджень близнюків, усиновлення та сімейних досліджень свідчать про те, що генетичні фактори також відіграють значну роль у розвитку дитячого ожиріння.
Міжнародна статистика
Міжнародні звітні дані щодо дитячого ожиріння відрізняються, і точність може бути нижчою за оптимальну; в 77% проаналізованих країн рівень поширеності дітей із надмірною вагою становив принаймні 10%. Примітно, що найвищі показники дітей із ризиком ожиріння були виявлені на Мальті (25,4%) і в Сполучених Штатах (25,1%). Найнижчі показники у Литви (5,1%) та Латвії (5,9%). Нещодавнє європейське дослідження серця серед молоді показує, що шведські діти мають нижчий ризик надмірної ваги або ожиріння в підлітковому віці порівняно з естонськими дітьми.
| Ваше здоров’я – наше основне завдання!
вул. Тараса Шевченка, 2А, смт.Східниця, Львівська обл., Україна, 82391
+38 (050) 371-94-24
+38 (03248) 4 89 05
m.reception@kyivskaruss.com.ua
М. Київ, проспект Валерія Лобановського 17
+38 (066) 33 45 373
+38 (044) 33 45 373