Психологія здоров’я

9.28.2021 0

Психологія здоров’я – це спеціальність, яка зосереджується на тому, як біологія, психологія, поведінка та соціальні фактори впливають на здоров’я та хвороби. Інші терміни, включаючи медичну психологію та поведінкову медицину, іноді використовуються як взаємозамінні з терміном психологія здоров’я.

На здоров’я та хвороби впливає найрізноманітніші фактори. Незважаючи на те, що заразні та спадкові захворювання є поширеними, багато поведінкових та психологічних факторів можуть вплинути на загальне фізичне самопочуття та різні захворювання. Область психології здоров’я орієнтована на зміцнення здоров’я, а також на профілактику та лікування хвороб.  Область психології здоров’я з’явилася в 1970 -х роках для вирішення проблеми, що швидко змінюється. Сьогодні середня тривалість життя  становить близько 80 років, а головною причиною смертності є хронічні захворювання, часто пов’язані зі способом життя.

 • Психологія здоров’я допомагає подолати ці зміни у стані здоров’я. Дивлячись на моделі поведінки, що лежать в основі хвороби та смерті, психологи сподіваються допомогти людям жити краще і здоровіше.
 • Чим унікальна психологія здоров’я? Оскільки психологія здоров’я наголошує на тому, як поведінка впливає на здоров’я, вона має хороші позиції, щоб допомогти людям змінити поведінку, яка сприяє здоров’ю та добробуту.

Наприклад, хоча більшість людей усвідомлюють, що дієта з високим вмістом цукру не є корисною для їхнього здоров’я, багато людей продовжують займатися такою поведінкою незалежно від можливих короткострокових та довгострокових наслідків. Психологи розглядають психологічні чинники, що впливають на цей вибір здоров’я, і досліджують шляхи мотивації людей робити кращі вибори здоров’я. 3 Зокрема, в останній рівень смертності знизився з усіх основних причин, крім самогубств; середня тривалість життя (78,8 років); і проте щогодини близько 83 українців помирають від серцевих захворювань та інсульту. Більше чверті цих смертей можна запобігти. Рак залишився другим; перенесені хронічні захворювання нижніх дихальних шляхів, насамперед хронічні обструктивні захворювання легень , такі як емфізема та хронічний бронхіт; потім відбуваються отруєння наркотиками, включаючи передозування, а потім смертельне падіння серед все старшого населення.

 • Актуальні проблеми психології здоров’я. Психологи  працюють з окремими пацієнтами, щоб зменшити фактори ризику, поліпшити загальний стан здоров’я та зменшити кількість захворювань. Вони  надають послуги в таких сферах, як:
 1. Зниження стресу
 2. Управління вагою
 3. Відмова від куріння
 4. Покращення щоденного харчування
 5. Зменшення ризикованої сексуальної поведінки
 6. Запобігання захворюванням
 7. Розуміння наслідків хвороби
 8. Покращення відновлення
 9. Навчання навикам подолання