- Фактори навколишнього середовища та оточення
Роль факторів зовнішнього середовища у розвитку нікотинової (та інших наркотиків) залежності також дуже важлива. Дослідження показують, що залежність людини є результатом динамічної взаємодії між її генами та середовищем, в якому вони живуть.
Наприклад, було показано, що спільнота, яка пропонує здорові види діяльності особливо школи, зменшує вразливість до тютюнової (та інших наркотиків) залежності, і дані вказують на те, що доступ до фізичної активності може перешкоджати поведінці, яка потребує наркотиків, ефект, який більш помітний у чоловіків, ніж у жінки. Крім того, очевидно, що вплив наркотиків або стрес у соціальному чи культурному середовищі людини може змінити як експресію, так і функцію генів, які в деяких випадках можуть зберігатися протягом усього життя. Дослідження також показують, що гени можуть впливати на те, як люди реагують на навколишнє середовище, піддаючи деяких людей більшому ризику захворювання.
- Генетика та можливості фармакогеноміки
Міжнародна група з понад 100 вчених використовувала велику базу даних для збору інформації про поведінку, пов’язану з тютюнопалінням та алкоголем. Вони вимірювали такі дані, як вік, у якому вони почали палити, і вік, у якому вони кинули, кількість сигарет на день та кількість напоїв на тиждень. Потім вони порівняли ці результати з життєвими подіями (наприклад, роки навчання), фізичними характеристиками (наприклад, частота серцевих скорочень і рівень холестерину) і перенесеними захворюваннями (наприклад, розлади психічного здоров’я або цукровий діабет 2 типу). Дослідники співвіднесли ці результати з конкретними генами, які підозрювали в різних видах вживання наркотиків.
Вони виявили, що в геномі існує понад 400 місць і щонайменше 566 варіантів між цими місцями, які впливають на вживання наркотиків і алкоголю, наближаючи науку до визначення кластерів генів, які можуть бути залучені до залежності. Дослідження навіть виявило нові гени та функції, які не очікували та які відіграють головну роль у розвитку залежності. Три генетичні локації (ідентифіковані як CUL3, PDE4B, PTGER3) були пов’язані з усіма виміряними фенотипами куріння та споживання алкоголю.
Гени впливають на кількість і тип рецепторів у мозку людини, на те, наскільки швидко організм метаболізує наркотики і як він реагує на різні ліки. Більше знання про генетичні, епігенетичні та нейробіологічні основи залежності дозволить науці просунутися у вивченні залежності.
Ці знання незабаром будуть застосовні до нових методів лікування, спрямованих на конкретні цілі в мозку, або до стратегій лікування, які відомі як фармакогеноміка. Ця нова наука обіцяє використати силу геномної інформації для покращення лікування залежності, пристосовуючи лікування до конкретного генетичного складу людини.