Covid вбив грип? Експерти ставлять інтригуюче питання, оскільки кількість випадків грипу по всьому світу зростає на 98%

10.28.2021 0

Багато хто побоювався, що це ідеальний зимовий шторм, кошмарна ситуація, яка підштовхне службу охорони здоров’я за межі: « двійна демія » грипу, що вбиває близько 10 000 осіб щороку, і друга смертельна хвиля Covid- 19. Згідно з останніми повідомленнями, кількість вакцинації вже є найвищою за всю історію у людей старше 65 років і маленьких дітей.

Є лише одна цікава проблема: грип, здається, майже зник.

Акт зникнення почався, коли Covid-19 поширився наприкінці нашого сезону грипу в березні. І як швидко впали показники, можна спостерігати за даними «нагляду», зібраними Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).  Пацієнтів регулярно не тестують на грип, навіть якщо його підозрюють, але ряд  лікарень проводять діагностичний скринінг тих, у кого є симптоми, і ці дані дають нам найбільш точне уявлення про те, який % захворювань грипом є насправді. А цифри дають вражаюче уявлення про те, що стало повзучою тенденцією у всьому світі. 

У Південній півкулі, де сезон грипу припадає на наші літні місяці, дані ВООЗ свідчать про те, що він взагалі ніколи не поширювався. В Австралії в квітні було зафіксовано лише 14 позитивних випадків грипу в порівнянні з 367 за той самий місяць 2019 року – зниження на 96%.  У червні, зазвичай піку сезону грипу, їх не було. Насправді, Австралія не повідомляла ВООЗ про позитивний випадок з липня. У Чилі з квітня по жовтень було виявлено лише 12 випадків грипу. За аналогічний період 2019 року їх було майже 7 тисяч. 

А в Південній Африці тести спостереження виявили лише два випадки на початку сезону, які швидко впали до нуля протягом наступного місяця – загалом, на 99% менше, ніж у попередньому році. У Великобританії сезон грипу тільки починається. Але з тих пір, як Covid-19 почав поширюватися в березні, ВООЗ повідомило лише про 767 випадків у порівнянні з майже 7000 з березня по жовтень минулого року.  І якщо минулого року лабораторно підтверджені випадки грипу зросли на 10 відсотків у період з вересня по жовтень, то з початком нового сезону цього року вони зросли лише на 0,7 відсотка.

Звичайно, це не загальна кількість випадків грипу.  За даними Управління національної статистики ми знаємо, що сотні людей помирають від підозрюваної пневмонії, пов’язаної з грипом, щотижня протягом року – саме тому, а також прогнозована сувора зима попереду, експерти погоджуються, що вакцинація все ще є життєво важливою для тих, хто має на це право. Деякі сезони грипу починаються раніше, ніж інші. Але наша низька цифра епіднагляду за грипом дійсно вказує на поширення грипу у Великій Британії, зараз ще не набирає темпів.  Інші дослідження Public Health England підтвердили це. За оцінками, рівень захворюваності на грип в усьому світі знизився на 98 відсотків у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Немає шансів помилитися одне з іншим – фрагмент вірусного генетичного матеріалу від коронавірусу виглядає як шматочок спагетті, а генетичний матеріал грипу, який ми перевіряємо, виглядає як вісім шматочків пасти пенне». Інше переконливе пояснення припускає наявність SARS-CoV-2, вірусу, який викликає Covid-19 і який поширюється по всьому світу, якимось чином «витісняв» вірус грипу. Теорія набула популярності в Twitter, і це явище має певну наукову підтримку. Коли людина інфікована одним вірусом, вона менш імовірно заразиться іншим протягом цього часу через те, що називається «вірусним втручанням».

Обидва віруси поширюються однаково: через заражені крапельки. Але люди з Covid вважаються більш заразними і довше, ніж хворі на грип. Одним із показників цього є багато обговорюване число розмноження, або число R – кількість людей, яким одна інфікована людина передасть вірус у середньому. Covid-19 має число розмноження приблизно три, якщо не вжити заходів, щоб зупинити його поширення. Це означає, що одна людина передасть його трьом іншим. Деякі віруси є більш заразними, наприклад, кір, у якого число R становить приблизно 15. З іншого боку, грип має число R трохи більше одиниці. Інкубаційний період грипу також нижчий. Після зараження грипом він зазвичай викликає захворювання протягом двох днів, у порівнянні з п’ятьма днями в середньому для Covid-19.  Це означає, що набагато більша ймовірність того, що люди займатимуться своїми справами, несвідомо заражаючи інших Covid-19, ніж якщо вони захворять на грип. 

«Усі дослідження масок для обличчя та соціального дистанціювання засновані на запобіганні передачі грипу і показали величезне скорочення». Австралійські чиновники стверджують, що їх низький рівень захворюваності на грип частково можна пояснити їхньою програмою вакцинації, яку уряд збільшив на 50 відсотків, замовивши 18 мільйонів вакцин замість звичайних 12 мільйонів. 

Інше питання полягає в тому, чи взагалі ми можемо довіряти даним про грип – більшість чиновників кажуть, що глобальні цифри цього року не є надійними, оскільки нагляд за коронавірусом був пріоритетним у лабораторіях.  Під час пандемії менше людей зверталися на прийом із симптомами, схожими на грип, тому реєструється менше підозрілих випадків. Охорона здоров’я Англії підтвердила, що цього року кількість тестів на грип була нижчою. Проте в організації також стверджують, що наявні дані показують, що загальна активність грипу «низька». Існує також небезпека, що за відсутності тестування випадків грипу в цій країні та інших країнах випадки грипу можуть бути помилково прийнятий за Covid-19.

Що станеться з нами в сезон грипу, поки невідомо. Деякі зазначають, що смертність від грипу може бути зменшена, оскільки багато вразливих людей і людей похилого віку вже померли від коронавірусу. Але грип залишається цілком реальною небезпекою!